Jakie warunki należy spełnić przy staraniach o kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest dla wielu z nas często jedyną drogą do kupna własnych „czterech kątów”. Tego rodzaju zobowiązanie zaciągnąć można bowiem na ściśle określony cel, tj. remont albo zakup mieszkania lub domu. Warunki, które musimy spełnić przy ubieganiu się o taki kredyt, mogą okazać się niemałym wyzwaniem. To jednak nas nie zraża i coraz częściej ubiegamy się o takie kredyty, zobacz na autozagotowke.com.pl wskazówki jak wziąć dobry kredyt nie tylko hipoteczny.

Hipoteka

Charakterystycznym elementem każdego kredytu hipotecznego, jest, jak sama nazwa zobowiązania wskazuje, hipoteka. Stanowi ona obciążenie nieruchomości, na zakup której zaciągamy dany kredyt. Kredyty hipoteczne opiewają zazwyczaj na bardzo wysokie sumy, a okres kredytowania trwa bardzo długo. Takie zabezpieczenie dla banku nie powinno nas zatem zbytnio dziwić. Hipoteka daje bowiem bankom prawo przejąć, a następnie sprzedać obciążoną nieruchomość w przypadku, gdy kredytobiorca przestanie wywiązywać się z obowiązku spłat rat zaciągniętego zobowiązania. Działania te to oczywiście ostateczność, która ma na celu odzyskanie przez bank pożyczonych kredytobiorcy pieniędzy.

Wkład własny i zdolność kredytowa

Aby móc starać się o zaciągnięcie kredytu hipotecznego, musimy spełnić przede wszystkim dwa główne warunki. Pierwszy to posiadanie wkładu własnego, druga – odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Zaciągnięcie kredytu na wymarzone „cztery kąty” bez posiadania własnych oszczędności, które zamierzamy przeznaczyć na zakup nieruchomości, jest dziś niestety właściwie niemożliwe. Minimalna wartość wymaganego wkładu własnego wynosi 10 procent wartości danej nieruchomości. Oczywiście im wyższy wkład własny posiadamy, tym na lepsze warunki kredytu możemy liczyć. Warto więc czasem odczekać chwilkę dłużej i oszczędzić nieco więcej środków na ten cel, by móc potem cieszyć się lepszymi warunkami zobowiązania i z pewnością niższym kosztem całkowitym naszego kredytu. Optymalna wysokość wkładu własnego wynosi około 30 procent wartości nieruchomości. Pozostałe 70 procent wartości mieszkania lub domu pokrywa oczywiście bank. Kredytobiorca nie ma jednak dostępu do tych pieniędzy. Zarówno deklarowany wkład własny, jak i pozostała część wartości nieruchomości, na którą zaciągamy dany kredyt, są przekazywane bezpośrednio sprzedawcy w postaci ściśle określonych wcześniej transz. Wkład własny to jednak nie wszystko, ponieważ bank, aby przyjąć nasz wniosek o kredyt, musi mieć pewność, że będziemy później w stanie spłacać to zobowiązanie. W tym celu uruchamiane są procedury mające na celu ustalenie, czy nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca. Aby tego dokonać, bank weryfikuje wysokość naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz warunki naszego zatrudnienia. Analizie podlega też nasza historia kredytowa oraz nasza sytuacja rodzinna i wynikające z niej comiesięczne wydatki. Dopiero gdy bank uzna, że nasza zdolność kredytowa i wkład własny są odpowiednie, nasz kredyt hipoteczny może dojść do skutku.

Kredyt hipoteczny jest bez wątpienia rodzajem zobowiązania, którego zaciągnięcie wiąże się ze sporym ryzykiem. Nie powinniśmy się jednak nazbyt tego obawiać, ponieważ procedury banków mają na celu to ryzyko w jak najmniejszym stopniu zminimalizować. Jeśli jednak obawiamy się, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie realnie ocenić naszych finansowych możliwości lub obiektywnie nazwać naszych oczekiwań, dobrym rozwiązaniem może okazać się pomoc doradcy finansowego. Specjalista udzieli nam potrzebnego wsparcia i dzięki niemu szybciej uporamy się ze wszystkimi formalnościami, a ewentualny kredyt hipoteczny zaciągniemy naprawdę świadomie.

A propos de l'article

  • Date
  • wtorek, październik 13 2020, 12:25