Koszty w kredytach

Oprocentowanie nominalne oraz koszty pozaodsetkowe to charakterystyka praktycznie każdego kredytu. Co warto wiedzieć o kosztach w umowach kredytowych, w jaki sposób analizować umowy i jak zapobiegać pułapkom ekonomicznym w budżecie domowym? Oto krótki poradnik zarządzania kosztami w kredytach gotówkowych. money-1205543_640.jpg

Wysokość stóp procentowych wpływa na oprocentowanie nominalne. Gospodarka w okresie deflacji charakteryzuje się zerowymi, albo bardzo niskimi stopami procentowymi. Gospodarka w okresie inflacji natomiast wyróżnia się sporymi stopami procentowymi, co ogranicza opłacalność zaciągania kredytów. Koszty w kredytach kształtujesz również przez wybór waluty spłaty. Jeżeli spłacasz kredyt gotówkowy lub hipoteczny w walucie, w której generujesz dochody, wtedy masz zazwyczaj większy spokój i mniejsze zagrożenie ekonomiczne. Przy wyborze kredytu w złotówkach nie musisz przedstawiać maksymalnej zdolności kredytowej, co jest bardzo często niezwykle ważnym punktem. Od kredytobiorcy, który chce skorzystać z kredytu w walutach obcych wymaga się znacznie większej zdolności kredytowej, najczęściej o 20 – 30% lepszej od standardowego klienta. Przy kredytach w walutach obcych mocno ryzykujesz, ponieważ na przestrzeni lat wahania na rynku międzynarodowym zmieniają wartość kosztów. Wystarczy wspomnieć o tzw. „frankowiczach, aby zrozumieć problem. Koszty kredytu zależą w dużym stopniu od rodzaju zobowiązania. Przy kredytach gotówkowych zabezpieczenie nie kosztuje wiele. Przy kredytach hipotecznych korzystasz z droższych usług rzeczoznawcy, z cesji polisy na życie, z wykupienia drogiego ubezpieczenia. Wycena nieruchomości, wpis do hipoteki, wszystkie działania notarialne to również spore koszty.

Przy analizie umowy kredytowej rozpatruj również koszty potencjalnej windykacji, opłaty za jednorazową spłatę całego zobowiązania, koszty za podpisanie dodatkowego aneksu, czy właśnie za przewalutowanie. Przy spłatach dłuższego kredytu zawsze sprawdzaj inne oferty i przechodź pomiędzy nimi w ramach budowania długoterminowych oszczędności. Takie działanie opłaca się najbardziej. W kredytach gotówkowych koszty pozaodsetkowe już tak bardzo nie ciążą, ponieważ nastąpiła zmiana przepisów. Teraz kredytobiorca nie spłaca kosztów większych niż wynosi kwota kredytu gotówkowego. Chodzi tutaj o rynek bankowości detalicznej, a także o funkcjonowanie firm pożyczkowych. Im dłuższy kredyt, tym najczęściej większa presja na utrzymanie wartości zabezpieczeń. Pamiętaj, że koszty zabezpieczenia zmieniają się z czasem, a na 17bankow.COM wybierzesz najkorzystniejszy kredyt.

A propos de l'article