Kredyt gotówkowy a BIK

Kiedy decydujemy się na kredyt gotówkowy sprawdzana jest nasza zdolność. Najczęściej banki kierują się historią kredytową w BIK. Czym są punkty w BIK? Jakie mamy realne szanse na dostane kredytu gotówkowego mając ich dużo?

Czym są punkty kredytowe?

Na jednym z for internetowych można znaleźć temat punktów kredytowych w BIK. Dlaczego są takie ważne? Banki przed udzieleniem kredytu muszą tak naprawdę oszacować ile ryzykują pożyczając Ci pieniądze. Czasami się zdarza tak, że pieniądze bezpowrotnie znikają. Jak uchronić się przed oszustami? Jeśli chodzi o rynek finansowy wprowadzono pewne udogodnienia. Ocena punktowa ma na celu określenie jak wysoką ma zdolność kredytową klient starający się o pożyczkę. Im wyższa ocena to jesteś dla banku wiarygodnym klientem. Każda placówka ustala sobie pewną uzgodnioną wcześniej normę. Jeśli klient posiada wskaźnik poniżej tej normy to niestety będzie musiał się liczyć z tym, że nie dostanie pożyczki. Pozostają jeszcze negocjacje, ale czy mają one wtedy sens? Wszystko zależy od profilu idealnego klienta. Każdy bank może posiadać zupełnie inny profil. W banku A odmówili Ci kredytu, ale to nie znaczy, że w banku B go nie dostaniesz. Odwiedź EKREDYTOWYmarket.pl - oprocentowanie w bankach, wiele ofert w jednym miejscu!

Ocena punktowa BIK

Jak liczyć te punkty? W tym celu stworzono pewną formułę matematyczną, która ma na celu przydzielenie punktów po każdym wziętym kredycie. Oczywiście takim, który został w całości już spłacony. Klient otrzymuje punkty za różne rzeczy jak na przykład wcześniejszą spłatę pojedynczej raty. Maksymalną ilością punktów jest wartość 631. Dane przedziały są przedstawione za pomocą gwiazdek. Przedstawiają się one następująco:

-od 192 do 279 to 1 gwiazdka,

-od 280 do 367 to 2 gwiazdki,

-od 368 do 455 to 3 gwiazdki,

-od 456 do 543 to 4 gwiazdki,

- od 544 do 631 to 5 gwiazdek.

W przypadku kiedy nigdy nie brałeś żadnego kredytu to ocena nie zostanie naliczona. W pewien sposób to krzywdzące dla innych klientów, gdyż pierwsza pożyczka wiąże się z tym, że niemal zawsze ją dostanie. Niestety zawsze jest ten pierwszy raz. To szansa dla klientów, żeby zbudować pozytywną historię kredytową.

Co obniża ocenę punktową?

Na pierwszy plan trzeba sobie wziąć opóźnienie w spłacie kredytu. Temu także podlegają opóźnienia w spłacie miesięcznej raty. Jak w przypadku przedterminowej spłaty są bonusy tak tutaj punkty idą w dół. Wszystko zależy od czasu w jakim rata została opóźniona. Tak czy inaczej, im większy okres zalegania z płatnością tym więcej możemy stracić punktów. Kolejną rzeczą, za którą stracimy sporo punktów to wykorzystanie limitu kredytowego. O co chodzi? Sprawa obejmuje głównie karty kredytowe. Na karcie posiadamy pewien limit jeśli chodzi o gospodarowanie środkami. Jeśli przekroczymy ten limit to niestety będziemy się musieli liczyć z tym, że wpłynie to na naszą historię kredytową. Wpływa na to także duża aktywność kredytowa. Klient, który co chwilę bierze kredyt nie jest traktowany poważnie przez banki.

Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

Nie ma złotego środka jak być branym poważnie przez banki. Po przeanalizowaniu błędów, jakie robią potencjalni kredytobiorcy można dość do wielu wniosków. Zamiast brać co chwilę nowy kredyt pora nauczyć się oszczędzać. Banki dość niepochlebnie patrzą na osoby, które mają problem z oszczędzaniem. Kolejną rzeczą to terminowe spłacanie poprzedniego kredytu. Nie można sobie odpuszczać, gdyż od poprzedniego kredytu zależy czy dostaniemy nowy. Jeśli bank zauważy, że nie mieliśmy problemów z jego spłatą to zaufa nam po raz kolejny. Często na forach można znaleźć pytania od ilu punktów można liczyć na kredyt gotówkowy. Wszystko zależy od określonego banku, bowiem to oni wyznaczają limit. Dlatego zamiast martwić się czy dostaniemy kolejny kredyt zajmijmy się aktualnym. Budowanie historii kredytowej jest zabiegiem czasochłonnym, dlatego na efekty będziemy jeszcze musieli poczekać.

A propos de l'article