Gdzie znajdziemy najlepszy kredyt?

credit-card-1583534_1920.jpg Portfele kredytowe w większości banku są zwykle bardzo rozbudowane. Jak zatem znaleźć ten właściwy, spełniający większość naszych wymagań kredyt?

Mimo wzrostu roli pośredników większość klientów decyduje się na ubieganie o kredyt bezpośrednio w banku i traktuje wizytę w przedsiębiorstwie pośrednictwa kredytowego jako pierwszy etap szukania właściwego banku. Informacje uzyskane od pośredników wnoszą dużo, klienci uzupełniają je o informacje z Internetu. Wszystkie banki mają swoje strony internetowe, łatwo na nich znaleźć podstawowe informacje o banku, nazwy kredytów, często dość szczegółowy opis oferowanych kredytów hipotecznych. Niestety, są to bardzo często informacje niepełne, a niekiedy - przestarzałe. Tylko niektóre banki systematycznie aktualizują swoje strony internetowe, w wielu przypadkach są one zresztą niezbyt starannie opracowane, dlatego zapraszam na jedyne rzetelne źródło informacji www.ekredytowymarket.pl.

W znalezieniu najlepszej oferty bardzo pomagają kalkulatory kredytowe. Pozwalają na szybkie obliczenia. Nieraz też można, podając przez Internet swoje dane, uzyskać rozmaite informacje od pracownika banku, a nawet - sprawić, że zatelefonuje do nas i odpowie na nasze pytania. Praktyka dowodzi jednak, że tak naprawdę, jeśli już decydujemy się na ubieganie o kredyt bankowy, jesteśmy zainteresowani dokonaniem kilku wizyt w wybranych bankach. Unikniemy podstawowych pomyłek; nawet informacje uzyskiwane przez Internet o warunkach finansowych kredytów mogą być mylące - dla przykładu na stronie jednego z banków czytaliśmy: „Promocja. Kredyt mieszkaniowy 0 oprocentowaniu zaledwie 2% rocznie”, klient nie został jednak poinformowany, że takie rzeczywiście bardzo korzystne oprocentowanie obowiązuje tylko przez pierwsze pół roku, a potem - bank je podwyższy do 7%.

Kolejnym etapem jest bezpośrednia rozmowa z pracownikami wybranych banków. W trakcie przeprowadzonych rozmów weryfikujemy wysokość oprocentowania, otrzymujemy informacje na temat warunków spłaty etc. Wcale nie musimy odwiedzać oddziałów wszystkich banków - informacje takie możemy uzyskać ha różnych targach, wystawach, seminariach etc. Podczas organizowanych w różnych miastach targów mieszkaniowych zwykle znajdujemy stoiska licznych banków udzielających kredytów mieszkaniowych, podobnie jak na wielu imprezach organizowanych przez instytucje finansowe.

Dokonanie analizy zebranych danych zwykle pozwala na wyselekcjonowanie 2-3 banków, w których podstawowe warunki kredytowania są - w naszym przypadku - najkorzystniejsze. Zwykle teraz ponownie odwiedzamy oddziały banków wyselekcjonowanych, szczegółowo zapoznajemy się z oferowaną dokumentacją, zadajemy dodatkowe pytania i porównujemy oferty. Pozwoli nam to na wybór właściwego banku, a także na podjęcie decyzji innego typu, np. ostateczny wybór między kredytem złotowym lub walutowym czy między kredytem o ratach równych lub malejących. W niektórych przypadkach pewien wpływ na naszą ostateczną decyzję mogą mieć pozornie mało istotne sprawy, jak np. koszty, jakie ponosimy przy spłacie kredytu przed terminem czy w przypadku przewalutowania.

Pamiętajmy, że podejmując decyzję o wyborze banku udzielającego kredytu, wcale nie musimy przejmować się jego sytuacją finansową - to przecież bank nam wypłaci pieniądze, a nie my - jemu. W przypadku, gdy bank upada, zwykle wierzytelności są przejmowanie przez inny bank, a warunki kredytowania nie ulegają żadnej zmianie. Nie kierujmy się jakością obsługi przez pracowników banku — z bankiem będziemy współpracować przez długie lata, pod koniec których pracowników, którzy nas źle obsługiwali, już dawno nie będzie.

A propos de l'article